Typ 1 - Perfekcjonista Typ 2 - Dawca Typ 3 - Zdobywca Typ 4 - Indywidualista Typ 5 - Obserwator Typ 6 - Strażnik Typ 7 - Entuzjasta Typ 8 - Wojownik Typ 9 - Mediator lista typów

Typ 2 - Dawca
(Pomocnik, Altruista, Opiekun, The Helper)

2stosunek do życia: zdobywanie
rozwiązywanie problemów: zależność
priorytet zachowań:

emocje
dalej
działanie
dalej
intelekt
mistyfikacja: wszechmoc (pycha)
pseudomistyfikacja: zaspokojenie
odtrutka: pokora
pseudoodtrutka: pomaganie
złudzenie rzeczywistości: zdobywanie miłości
samousprawiedliwienie: uszczęśliwiam innych
koncentracja na: teraźniejszość
Przez cały czas domaga się czułości i aprobaty. Szuka miłości i uznania, starając się być niezbędnym dla drugiej osoby. Często poświęca się zaspokajaniu cudzych potrzeb. Ma wiele różnych twarzy - pokazuje inne ja każdemu z przyjaciół.

Dawca przez całe życie potrzebuje akceptacji i miłości. Potrafi dać innym ludziom to, co oni chcą. Zwykle ma osobny wizerunek dla każdego ze swoich przyjaciół. Dla niego bardzo ważni są ludzie posiadający władzę i osoby cieszące się powszechnym szacunkiem. Dawca często wspiera swojego partnera lub szefa. Jego cechą negatywną jest manipulowanie innymi ludźmi. Poświęca swój czas i pomaga współpracownikowi. Następnie daje do zrozumienia jak bardzo jest mu potrzebny. Uważa, że współpracownik nie poradziłby sobie bez niego. W zamian oczekuje akceptacji, miłości i wdzięczności. Jeśli to dostaje to jest bardzo szczęśliwy. Dawca rzadko zostaje szefem jakiegoś dużego projektu. Stara się raczej wspierać autorytet i pełni zwykle funkcje sekretarza, asystentki szefa. Ma w sobie wiele różnych wizerunków. Często nie wie, który z nich jest jego prawdziwym, prywatnym wizerunkiem. Nieustannie modyfikuje swój wizerunek, dostosowując go do idealnego wizerunku dla człowieka, z którym rozmawia. Przykładowo dawca stara się być idealną dziewczyną dla swojego chłopaka. Tłumi swoje cechy, które nie pasują do wizerunku idealnej dziewczyny i po prostu wciela się w rolę ideału. Przy kontakcie z innym człowiekiem odgrywa inną rolę (ukazuje inny wizerunek). Lubi zdobywać miłość nawet, gdy wydaje się to niemożliwe. Przykładowo wielbiciel zakochany w znanej piosenkarce, potrafi przez kilka lat ją adorować i może nawet uda mu się z nią ożenić. W czasie, gdy próbuje uwieść partnera staje się idealnym kochankiem. Odrzuca wszystkie swoje cechy, które do tego obrazu nie pasują. Po ślubie partner widzi, jaki dawca naprawdę jest i czasem dochodzi do kłótni.

Dawca i mediator wyglądają podobnie. Dawca modyfikuje swoje potrzeby tak by uzyskać akceptację innych ludzi - zmienia swój wizerunek. Mediator również zastępuje swoje potrzeby potrzebami innych ludzi. Nie zmienia przy tym swojego wizerunku i nie oczekuje w zamian miłości i aprobaty. Dawca śmiało nawiązuje kontakty, uwodzi i stara się uzyskać aprobatę bardzo zdecydowanie. Mediator działa bardziej skrycie, trudniej jest mu nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Najlepszy zawód dla dawcy to asystentka szefa, obrońca pokrzywdzonych, sekretarz w dużej organizacji.

Sławne osoby posiadające typ osobowości 2 - Dawca:
Elvis Presley, Matka Teresa, Bill Cosby, Lionel Richie, Alan Alda, Elizabeth Taylo

wypełnij test osobowości i poznaj swój numer enneagramu

Zdobywanie

Zdobywanie polega na próbie podporządkowywania sobie rzeczywistości. Zdobywanie umożliwia podejmowanie się trudnych zadań, przezwyciężanie wszelkich trudności. Ludzie, którzy mają stosunek do życia: zdobywanie nie czują się przytłoczeni rzeczywistością. Mają oni duże poczucie bezpieczeństwa, które pozwala im na swobodne działanie. Ludzie ci podporządkowują sobie rzeczywistość, kreują swoje życie tak, aby im ono odpowiadało korzystając z inteligenci ośrodka głównego.

Zdobywanie oznacza, że samemu kieruje się własnym życiem.

Zależność

Zależność jest sposobem rozwiązywania problemów u ludzi, którzy chcą być lubiani i akceptowani. Zanim podejmą decyzję zawsze myślą o reakcji innych ludzi - potrzebują akceptacji innych ludzi. Zawsze uwzględniają interesy innych ludzi, ale z reguły dlatego, że chcą być za wszelką cenę nagradzani, chwaleni i lubiani.

Przyklad:
występuje bardzo wyraźny kontrast między typem Wojownik (8), który rozwiązuje problemy za pomocą agresji i typem Dawca (2), który rozwiązuje problemy za pomocą zależności. Znajomy (typ Wojownik) jak ma problem to dzwoni do znajomego Dawcy i wydaje mu polecenie (np. znajdź mi coś w Internecie) - jest to dla niego oczywiste, że inni ludzie go słuchają i nie mają nic innego do roboty jak wykonywać zlecone im zadania. Dawca, który został poproszony o przysługę przez cały dzień szuka informacji potrzebnych Wojownikowi. Dawca potrzebuje akceptacji innych ludzi, myśli że jak pomoże znajomemu to ten będzie go bardziej lubił i że go doceni. W rzeczywistości Wojownik może nawet nie podziękować, bo dla niego taka przysługa to coś zupełnie naturalnego i jego zdaniem nie wymaga specjalnych podziękowań. Oczywiście Dawca jest wściekły, że Wojownik go lekceważy.

Domeną zależności jest ciągła potrzeba akceptacji innych ludzi.

Ośrodek emocji

Odpowiada za związki z ludźmi, ze światem i z Bogiem. Ośrodek emocji powoduje, że zależy nam na dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Decyduje on czy dobrze się czujemy i czy jest dla nas ważne towarzystwo innych ludzi - przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Od ośrodka emocji zależy czy przejmujemy się opinią innych ludzi. Ośrodek emocji odpowiada za intuicję.

Celem ośrodka emocji są: scalanie, kontakty z ludźmi i transcendencja.

Funkcje to: związki, emocje, odczucia.

Ośrodek działania

Odpowiada za formułowanie celów i wprowadzanie ich w życie. Ośrodek działania powoduje, że ludzie myślą o przetrwaniu i bezpieczeństwie. Powoduje on, że ludzie cenią sobie władzę i możliwość kształtowania rzeczywistości. Odpowiada on za władzę nad innymi ludźmi. Jeśli kiedykolwiek zupełnie spontanicznie narzuciłeś komuś swoje zdanie (które twoim zdaniem na pewno jest lepsze) użyłeś wtedy ośrodka działania. Chodzi tu jednak o reakcje spontaniczną - czyli instynkt, a nie dyskusję z kimś polegającą na używaniu przemyślanych i logicznych argumentów. W swoim życiu spotkałem się wielokrotnie z osobami o dominującym ośrodku działania. Często zupełnie naturalnie stają się przywódcami grupy ludzi, ale moje wrażenie jest takie, że dąźą do realizacji swoich celów kompletnie nie licząc się z innymi (typ nr 8: Władca).

Celem ośrodka działania są: ruch, postęp, zmiana, realizacja

Funkcje to: reakcje spontaniczne, bezpieczeństwo, istnienie.

Ośrodek intelektu

Odpowiada za zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie. Odpowiada za zdobywanie wiedzy. Domeną ośrodka intelektu jest obiektywizm. Ośrodek intelektu odpowiada za analizowanie zdarzeń i sytuacji, w których się znajdujemy. Dzięki niemu ludzie potrafią przez kilka godzin liczyć ekonomię dla swojej firmy. Dzięki niemu ludzie potrafią wytrwale zdobywać wiedzę, np. część studentów chodzi na wszystkie wykłady ponieważ zdobywanie wiedzy odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę i sprawia im dużo przyjemności.

Celem ośrodka intelektu są: wizja, świadomość, prawda o rzeczywistości.

Funkcje to: myślenie, przewidywanie, decydowanie

Mistyfikacja

Mistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje, że czujesz się panem sytuacji. W rzeczywistości jednak niczego nie osiągnąłeś.

Przyklad:
Obserwator (5) - mistyfikacja: Poczucie wyższości (chciwość)

Mistyfikacja przejawia się u Obserwatora poczuciem wyższości. Jest ona powiększana przez główne uzależnienie Obserwatora: chciwość, rządza posiadania wiedzy i informacji. Obserwator uważa, że zdobywanie wiedzy to główne i najważniejsze zadania człowieka. Każde inne podejście do życia uważa za gorsze.

Pseudomistyfikacja

Pseudomistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje że czujesz się bez szans. Jednak zmierzenie się z nim może spowodować rozwój twojego typu - otworzyć drogę na wolność.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudomistyfikacja: Poczucie pustki

Jeśli Obserwator nie ma wszystkich potrzebnych informacji - czegoś nie wie i nie jest samowystarczalny - czuje się kompletnie zagubiony, odczuwa wewnetrzną pustkę. Gdy styka się z nieznanym obszarem wiedzy pobudza go to do badań i obserwacji. Zwykle wycofuje się by dokładnie poznać interesującą go dziedzinę, z której wytwarza miód mądrości.

Odtrutka

Odtrutka jest to doświadczenie, które odczuwasz jako wewnętrzną śmierć. Jednak może ono spowodować rozwój twojego typu - może przynieść nowe życie.

Przyklad:
Obserwator (5) - odtrutka: Hojność

Odtrutką dla Obserwatora jest hojność. Polega ona na bezinteresownym dzielniu się swoją wiedzą z innymi ludzmi. Największa mądrość życiowa to pomaganie innym i tworzenie więzi.

Pseudoodtrutka

Pseudoodtrutka jest to doświadczenie, które z pozoru daje liczne korzyści. Jednak nie powoduje rozwoju osobowości - prowadzi na manowce.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudoodtrutka: Gromadzenie informacji

Pseudoodtrudką dla Obserwatora jest gromadzenie wiedzy. Stroni od ludzi, wystrzega się wszelkich więzów i zobowiązań. Czasami uparcie trwa w swoim odosobnieniu, a nawet czuje się samotny.

Złudzenie rzeczywistości

Złudzenie rzeczywistości jest to stan w którym najbardziej lubimy się znajdować. Ludzie są nim zaślepieni, nie zauważają utraty swojej prawdziwej godności i esencji.

Przyklad:
Obserwator (5) - złudzenie rzeczywistości: Obiektywizm

Obserwator uważa, że aby dobrze rozwiązywać problemy, które niesie życie należy być obiektywnym. Uważa, że jest to podstawowy warunek do poznania świata.

Samousprawiedliwienie

Samousprawiedliwenie jest to nieświadoma próba racjonalizacji i wytłumaczenia swojego zachowania. Ludzie posługują się nią, aby uśpić własną czujność, utwierdzić się w iluzji, oraz uniknąć konfrontacji z rzeczywistością.

Przyklad:
Obserwator (5) - samousprawiedliwienie: Znalazłem klucz do satysfakcji

Obserwator uważa, że znalazł klucz do satysfakcji. Jest przekonany, że gdyby inni ludzie używali rozumu tak jak on, wiele problemów świata zostało by rozwiązanych. Dewizą Obserwatora jest: Bądź rozważny i mądry.

Koncentracja na czasie

Koncentracja na czasie jest czynnikiem, który powoduje, że nadmiernie koncentrujesz sie na przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Koncentrujesz się na jednym okresie, a pomijasz inne, przez co pogłębiasz iluzję w której żyjesz.

Przyklad:
Obserwator (5) - koncentracja na czasie: Odwoływanie się do przeszłych doświadczeń

Obserwator nieustannie odwołuje się do przeszłości. Korzysta ze zdobytej wiedzy, z przeżytych doswiadczeń.

handmade grafika na ścianę do domu - obrazy