Typ 1 - Perfekcjonista Typ 2 - Dawca Typ 3 - Zdobywca Typ 4 - Indywidualista Typ 5 - Obserwator Typ 6 - Strażnik Typ 7 - Entuzjasta Typ 8 - Wojownik Typ 9 - Mediator lista typów

Typ 7 - Entuzjasta
(Poszukiwacz Przygód, Epikurejczyk, Fantasta, The Enthusiast, The Adventurer)

7stosunek do życia: ograniczanie
rozwiązywanie problemów: agresja
priorytet zachowań:

intelekt
dalej
działanie
dalej
emocje
mistyfikacja: poczucie szczęścia (zachłanność)
pseudomistyfikacja: złożoność życia
odtrutka: hart ducha
pseudoodtrutka: niezachwiany optymizm
złudzenie rzeczywistości: wizja przyszłości
samousprawiedliwienie: uszczęśliwię świat
koncentracja na: przyszłość
Piotruś Pan, wiecznie młody. Dyletant, niestały kochanek, powierzchowny, łowca przygód, smakujący życie. Trudno mu podejmować zobowiązania, chce mieć wiele otwartych możliwości, chce być zawsze w dobrym humorze. Na ogół szczęśliwy, wiele zaczyna, ale nic nie kończy.

Entuzjasta to człowiek, który ma bardzo szerokie zainteresowania. Jest optymistą. Łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Lubi przebywać z ludźmi. Nie zajmuje się wyłącznie jedną sprawą, ale kilkoma naraz. Potrafi łatwo odkryć związki między całkowicie różnymi problemami i dziedzinami, przykładowo matematyka i muzyka mają dla niego, pewne cechy wspólne. Na podstawie tych dziedzin, wyciąga wnioski dotyczące trzeciej kompletnie nie związanej z nimi dziedziny. Stara się unikać wiążących zobowiązań. Pragnie mieć wiele możliwości i opcji. Jeśli się znudzi wykonywanym zadaniem porzuca go i zajmuje się czymś innym. Nieustannie planuje przyszłe wydarzenia. Niekiedy dochodzi do tego, że zamiast realizować bieżący projekt planuje, co będzie robił w przyszłości. Ma bardzo dobre zdanie o sobie. Jest typem narcystycznym.

Strażnik (typ 6) i entuzjasta mają kilka cech wspólnych.

Strażnik przez cały czas pracuje. Stara się wykonywać jak najwięcej projektów. Pracuje najczęściej aż do wieczora. Robi wszystko jak najlepiej potrafi. Zależy mu na tym, aby inni ludzie cenili go za to, co osiągnął.

Entuzjasta jest w tym względzie do strażnika podobny. Zależy mu na wizerunku człowieka sukcesu. Ma bardzo dobre zdanie o sobie. Uważa, że jest najmądrzejszy, najlepszy, najbardziej lubiany. Entuzjasta stara się przebywać w grupie ludzi, która uważa go za człowieka sukcesu - czyli akceptuje kreowany przez niego wizerunek. Nie potrzebuje jednak realnych przesłanek tego, że jest mądry i doskonały. Wystarcza mu to, że sam w to wierzy. Dzięki wszechstronnym zainteresowaniom, nawet po pobieżnym zapoznaniu się z jakąś dziedziną nauki uważa się za specjalistę. Nie opiera tego poglądu na dyplomach, ukończonych szkołach i kursach. Jego znajomi czasem uważają go za dyletanta. Jeśli grupa, w której przebywa entuzjasta wytknie mu braki w jego wiedzy, wtedy jego samoocena bardzo się obniża.

Entuzjasta ma z reguły bardzo dużo przyjaciół. Często ich odwiedza. Jednak gdyby miał z kimś przebywać przez dłuższy czas, wtedy prawdopodobnie szybko by się znudził. Bez przerwy poszukuje przygód. Jeśli się nudzi to zajmuje się planowaniem przyszłych wydarzeń. Jest optymistą. Stara się myśleć o miłych przeżyciach. Jest bardzo twórczy szczególnie w początkowych fazach projektu. Uwielbia planowanie. W trakcie wprowadzania projektu w życie coraz bardziej nim się nudzi i poświęca mu coraz mniej czasu. W końcowym etapie projektu przejawia minimalne zainteresowanie.

Najlepszy zawód dla entuzjasty to: wydawca, pisarz, pracownik naukowy. Entuzjaści potrafią koordynować działania dużej grupy ludzi.

Sławne osoby posiadające typ osobowości 7 - Entuzjasta:
Benjamin Franklin, Leonardo DiCaprio, Wolfgang Amadeus Mozart, Steven Spielberg, Robin Williams, Elton John, Mick Jagger, Liza Minelli, Joan Collins

wypełnij test osobowości i poznaj swój numer enneagramu

Ograniczanie

Ograniczanie jest to uznanie świata za zagrożenie dla nas. Ludzie którzy mają stosunek do życia: ograniczanie starają się zmniejszyć świat tak aby mogli czuć się w nim bezpiecznie. Zwykle nie podejmują oni trudnych zadań i przez to nie wprowadzają w swoim życiu ryzykownych zmian. Pozwalają by decydowali za nich inni ludzie i okoliczności zewnętrzne. Są to ludzie którzy wolą płynąć z prądem zamiast zmagać się z życiem. Takie podejście do życia powoduje, że ludzie ci są przekonani, że nie mają żadnego wpływu na swoje życie. Uważają, że mogli by coś zmienić gdyby to otaczający ich świat się zmienił. Czyli na przykład: jak wygram w milion w dużym lotku to kupie sobie samochód, resztę pieniędzy wpłacę na konto i będę żył dostatnio do końca życia. Przez to zamiast naprawdę zacząć zarabiać pieniądze (założyć firmę lub pracować na czarno :-)) spokojnie przez całe życie skreślają liczby i czekają na wielką wygraną.

Ograniczanie oznacza, że naszym życiem kierują inni ludzie i okoliczności.

Agresja

Agresja jest sposobem rozwiązywania problemów dla ludzi, którzy lubią sami narzucać warunki i oczekiwać, że sytuacja będzie się rozwijać po ich myśli. Ludzie ci potrafią w życiu bardzo wiele osiągnąć, ale często traktują ludzi jako narzędzia.

Domeną agresji jest świat zewnętrzny, najważniejsze są efekty i realizacja swoich planów.

Ośrodek intelektu

Odpowiada za zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie. Odpowiada za zdobywanie wiedzy. Domeną ośrodka intelektu jest obiektywizm. Ośrodek intelektu odpowiada za analizowanie zdarzeń i sytuacji, w których się znajdujemy. Dzięki niemu ludzie potrafią przez kilka godzin liczyć ekonomię dla swojej firmy. Dzięki niemu ludzie potrafią wytrwale zdobywać wiedzę, np. część studentów chodzi na wszystkie wykłady ponieważ zdobywanie wiedzy odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę i sprawia im dużo przyjemności.

Celem ośrodka intelektu są: wizja, świadomość, prawda o rzeczywistości.

Funkcje to: myślenie, przewidywanie, decydowanie

Ośrodek działania

Odpowiada za formułowanie celów i wprowadzanie ich w życie. Ośrodek działania powoduje, że ludzie myślą o przetrwaniu i bezpieczeństwie. Powoduje on, że ludzie cenią sobie władzę i możliwość kształtowania rzeczywistości. Odpowiada on za władzę nad innymi ludźmi. Jeśli kiedykolwiek zupełnie spontanicznie narzuciłeś komuś swoje zdanie (które twoim zdaniem na pewno jest lepsze) użyłeś wtedy ośrodka działania. Chodzi tu jednak o reakcje spontaniczną - czyli instynkt, a nie dyskusję z kimś polegającą na używaniu przemyślanych i logicznych argumentów. W swoim życiu spotkałem się wielokrotnie z osobami o dominującym ośrodku działania. Często zupełnie naturalnie stają się przywódcami grupy ludzi, ale moje wrażenie jest takie, że dąźą do realizacji swoich celów kompletnie nie licząc się z innymi (typ nr 8: Władca).

Celem ośrodka działania są: ruch, postęp, zmiana, realizacja

Funkcje to: reakcje spontaniczne, bezpieczeństwo, istnienie.

Ośrodek emocji

Odpowiada za związki z ludźmi, ze światem i z Bogiem. Ośrodek emocji powoduje, że zależy nam na dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Decyduje on czy dobrze się czujemy i czy jest dla nas ważne towarzystwo innych ludzi - przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Od ośrodka emocji zależy czy przejmujemy się opinią innych ludzi. Ośrodek emocji odpowiada za intuicję.

Celem ośrodka emocji są: scalanie, kontakty z ludźmi i transcendencja.

Funkcje to: związki, emocje, odczucia.

Mistyfikacja

Mistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje, że czujesz się panem sytuacji. W rzeczywistości jednak niczego nie osiągnąłeś.

Przyklad:
Obserwator (5) - mistyfikacja: Poczucie wyższości (chciwość)

Mistyfikacja przejawia się u Obserwatora poczuciem wyższości. Jest ona powiększana przez główne uzależnienie Obserwatora: chciwość, rządza posiadania wiedzy i informacji. Obserwator uważa, że zdobywanie wiedzy to główne i najważniejsze zadania człowieka. Każde inne podejście do życia uważa za gorsze.

Pseudomistyfikacja

Pseudomistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje że czujesz się bez szans. Jednak zmierzenie się z nim może spowodować rozwój twojego typu - otworzyć drogę na wolność.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudomistyfikacja: Poczucie pustki

Jeśli Obserwator nie ma wszystkich potrzebnych informacji - czegoś nie wie i nie jest samowystarczalny - czuje się kompletnie zagubiony, odczuwa wewnetrzną pustkę. Gdy styka się z nieznanym obszarem wiedzy pobudza go to do badań i obserwacji. Zwykle wycofuje się by dokładnie poznać interesującą go dziedzinę, z której wytwarza miód mądrości.

Odtrutka

Odtrutka jest to doświadczenie, które odczuwasz jako wewnętrzną śmierć. Jednak może ono spowodować rozwój twojego typu - może przynieść nowe życie.

Przyklad:
Obserwator (5) - odtrutka: Hojność

Odtrutką dla Obserwatora jest hojność. Polega ona na bezinteresownym dzielniu się swoją wiedzą z innymi ludzmi. Największa mądrość życiowa to pomaganie innym i tworzenie więzi.

Pseudoodtrutka

Pseudoodtrutka jest to doświadczenie, które z pozoru daje liczne korzyści. Jednak nie powoduje rozwoju osobowości - prowadzi na manowce.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudoodtrutka: Gromadzenie informacji

Pseudoodtrudką dla Obserwatora jest gromadzenie wiedzy. Stroni od ludzi, wystrzega się wszelkich więzów i zobowiązań. Czasami uparcie trwa w swoim odosobnieniu, a nawet czuje się samotny.

Złudzenie rzeczywistości

Złudzenie rzeczywistości jest to stan w którym najbardziej lubimy się znajdować. Ludzie są nim zaślepieni, nie zauważają utraty swojej prawdziwej godności i esencji.

Przyklad:
Obserwator (5) - złudzenie rzeczywistości: Obiektywizm

Obserwator uważa, że aby dobrze rozwiązywać problemy, które niesie życie należy być obiektywnym. Uważa, że jest to podstawowy warunek do poznania świata.

Samousprawiedliwienie

Samousprawiedliwenie jest to nieświadoma próba racjonalizacji i wytłumaczenia swojego zachowania. Ludzie posługują się nią, aby uśpić własną czujność, utwierdzić się w iluzji, oraz uniknąć konfrontacji z rzeczywistością.

Przyklad:
Obserwator (5) - samousprawiedliwienie: Znalazłem klucz do satysfakcji

Obserwator uważa, że znalazł klucz do satysfakcji. Jest przekonany, że gdyby inni ludzie używali rozumu tak jak on, wiele problemów świata zostało by rozwiązanych. Dewizą Obserwatora jest: Bądź rozważny i mądry.

Koncentracja na czasie

Koncentracja na czasie jest czynnikiem, który powoduje, że nadmiernie koncentrujesz sie na przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Koncentrujesz się na jednym okresie, a pomijasz inne, przez co pogłębiasz iluzję w której żyjesz.

Przyklad:
Obserwator (5) - koncentracja na czasie: Odwoływanie się do przeszłych doświadczeń

Obserwator nieustannie odwołuje się do przeszłości. Korzysta ze zdobytej wiedzy, z przeżytych doswiadczeń.

handmade grafika na ścianę do domu - obrazy