Typ 1 - Perfekcjonista Typ 2 - Dawca Typ 3 - Zdobywca Typ 4 - Indywidualista Typ 5 - Obserwator Typ 6 - Strażnik Typ 7 - Entuzjasta Typ 8 - Wojownik Typ 9 - Mediator lista typów

Typ 8 - Wojownik
(Obrońca, Opiekun, Władca, Szef, The Challenger, The Protector)

8stosunek do życia: zdobywanie
rozwiązywanie problemów: agresja
priorytet zachowań:

działanie
dalej
intelekt
dalej
emocje
mistyfikacja: potrzeba zwyciężania (żądza życia)
pseudomistyfikacja: słabość
odtrutka: współczucie
pseudoodtrutka: siła
złudzenie rzeczywistości: władza (podziw otoczenia)
samousprawiedliwienie: zdobędę wszystko, co wartościowe
koncentracja na: przyszłość
Wojowniczy, przejmujący ster, lubiący walkę. Musi mieć wszystko pod kontrolą. Jawnie okazuje gniew i siłę. Ma wielki szacunek dla przeciwnika, który jest gotów stanąć do walki. Lubi bezpośrednie konfrontacje. Żyje zbyt intensywnie: za dużo, za późno w nocy, za głośno.

Wojownik jest człowiekiem, który musi wszystko kontrolować. Poprzez przejmowanie kontroli wydaje mu się, że chroni przedsięwzięcie przed niepowodzeniem. Uważa, że inni ludzie są przyczyną niepowodzeń i problemów. Dąży do dobrego poznania innych ludzi. Po poznaniu nowego znajomego nie zakłada, że jest on dobry i przyjacielski. Po pewnym czasie Wojownik doprowadza do konfrontacji. Uważa, że awantury umożliwiają poznanie człowieka takim, jaki jest on naprawdę. W trakcie awantury ludzie mówią, co o sobie myślą i jest to dla Wojownika bardzo ważne. W grupie znajomych próbuje wytworzyć sytuację, która podzieli grupę na dwie części. Część grupy będzie miała inne zdanie niż pozostali. Dzięki temu wie, co inni ludzie myślą na kontrowersyjny temat.

Wojownik myśli, że jest silny, dzielny i mądry. Śmiało podejmuje się kierować projektem. Często atakuje innych ludzi. Jeśli twardo postawią opór to ma ich za twardzieli i będzie ich szanował. Jeśli ulegną to uzna ich za słabeuszy i przestanie się z nimi liczyć.

Jeśli wojownik nie zgadza się z jakimś argumentem to odrzuca go i nie przyjmuje go do wiadomości. W trakcie dyskusji z innymi ludźmi jego argumenty są jedynie słuszne. Argumenty innych ludzi są niedorzeczne i nieprzemyślane. Wojownicy często wybuchają gniewem, biorą udział w bójkach a nawet publicznie kogoś poniżają.

Wojownik jest osobą, która najpierw działa a potem myśli. Potrafi osiągnąć cele za wszelką cenę. Lubi ustalać dla zespołu szczegółowy regulamin. Wymaga jego przestrzegania. Sam jednak z uporem łamie wcześniej ustalone zasady. Uważa, że jest silniejszy niż prawo. Jeśli w czasie jazdy samochodem wojownik jedzie zgodnie z przepisami to czuje, że nie istnieje. Odczuwa pustkę, znudzenie i brak energii. Odżywa z chwilą, gdy zacznie przekraczać dozwoloną prędkość. Zaczyna wtedy zwracać uwagę na otoczenie, inne samochody, wypatruje policji. Czuje się wtedy bardzo szczęśliwy i naładowany energią. Takie sytuacje wyzwalają u niego potrzebę walki i agresywnego stylu życia. Lubi być w centrum uwagi, najlepszy, najsilniejszy - za wszelką cenę. Często łamie prawo, nagina przepisy i nie liczy się z regulaminem obowiązującym w miejscu pracy.

Najlepszy zawód dla wojownika to: kierownik w biurze, szef firmy, żołnierz, dowódca wojskowy.

Sławne osoby posiadające typ osobowości 8 - Wojownik:
Franklin Roosevelt, Gurdżijew, Pablo Picasso, Friedrich Nietzsche, Richard Wagner, Sean Connery, John Wayne, Toni Morrison, Frank Sinatra, Fidel Castro, Saddham Hussein

wypełnij test osobowości i poznaj swój numer enneagramu

Zdobywanie

Zdobywanie polega na próbie podporządkowywania sobie rzeczywistości. Zdobywanie umożliwia podejmowanie się trudnych zadań, przezwyciężanie wszelkich trudności. Ludzie, którzy mają stosunek do życia: zdobywanie nie czują się przytłoczeni rzeczywistością. Mają oni duże poczucie bezpieczeństwa, które pozwala im na swobodne działanie. Ludzie ci podporządkowują sobie rzeczywistość, kreują swoje życie tak, aby im ono odpowiadało korzystając z inteligenci ośrodka głównego.

Zdobywanie oznacza, że samemu kieruje się własnym życiem.

Agresja

Agresja jest sposobem rozwiązywania problemów dla ludzi, którzy lubią sami narzucać warunki i oczekiwać, że sytuacja będzie się rozwijać po ich myśli. Ludzie ci potrafią w życiu bardzo wiele osiągnąć, ale często traktują ludzi jako narzędzia.

Domeną agresji jest świat zewnętrzny, najważniejsze są efekty i realizacja swoich planów.

Ośrodek działania

Odpowiada za formułowanie celów i wprowadzanie ich w życie. Ośrodek działania powoduje, że ludzie myślą o przetrwaniu i bezpieczeństwie. Powoduje on, że ludzie cenią sobie władzę i możliwość kształtowania rzeczywistości. Odpowiada on za władzę nad innymi ludźmi. Jeśli kiedykolwiek zupełnie spontanicznie narzuciłeś komuś swoje zdanie (które twoim zdaniem na pewno jest lepsze) użyłeś wtedy ośrodka działania. Chodzi tu jednak o reakcje spontaniczną - czyli instynkt, a nie dyskusję z kimś polegającą na używaniu przemyślanych i logicznych argumentów. W swoim życiu spotkałem się wielokrotnie z osobami o dominującym ośrodku działania. Często zupełnie naturalnie stają się przywódcami grupy ludzi, ale moje wrażenie jest takie, że dąźą do realizacji swoich celów kompletnie nie licząc się z innymi (typ nr 8: Władca).

Celem ośrodka działania są: ruch, postęp, zmiana, realizacja

Funkcje to: reakcje spontaniczne, bezpieczeństwo, istnienie.

Ośrodek intelektu

Odpowiada za zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie. Odpowiada za zdobywanie wiedzy. Domeną ośrodka intelektu jest obiektywizm. Ośrodek intelektu odpowiada za analizowanie zdarzeń i sytuacji, w których się znajdujemy. Dzięki niemu ludzie potrafią przez kilka godzin liczyć ekonomię dla swojej firmy. Dzięki niemu ludzie potrafią wytrwale zdobywać wiedzę, np. część studentów chodzi na wszystkie wykłady ponieważ zdobywanie wiedzy odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę i sprawia im dużo przyjemności.

Celem ośrodka intelektu są: wizja, świadomość, prawda o rzeczywistości.

Funkcje to: myślenie, przewidywanie, decydowanie

Ośrodek emocji

Odpowiada za związki z ludźmi, ze światem i z Bogiem. Ośrodek emocji powoduje, że zależy nam na dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Decyduje on czy dobrze się czujemy i czy jest dla nas ważne towarzystwo innych ludzi - przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Od ośrodka emocji zależy czy przejmujemy się opinią innych ludzi. Ośrodek emocji odpowiada za intuicję.

Celem ośrodka emocji są: scalanie, kontakty z ludźmi i transcendencja.

Funkcje to: związki, emocje, odczucia.

Mistyfikacja

Mistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje, że czujesz się panem sytuacji. W rzeczywistości jednak niczego nie osiągnąłeś.

Przyklad:
Obserwator (5) - mistyfikacja: Poczucie wyższości (chciwość)

Mistyfikacja przejawia się u Obserwatora poczuciem wyższości. Jest ona powiększana przez główne uzależnienie Obserwatora: chciwość, rządza posiadania wiedzy i informacji. Obserwator uważa, że zdobywanie wiedzy to główne i najważniejsze zadania człowieka. Każde inne podejście do życia uważa za gorsze.

Pseudomistyfikacja

Pseudomistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje że czujesz się bez szans. Jednak zmierzenie się z nim może spowodować rozwój twojego typu - otworzyć drogę na wolność.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudomistyfikacja: Poczucie pustki

Jeśli Obserwator nie ma wszystkich potrzebnych informacji - czegoś nie wie i nie jest samowystarczalny - czuje się kompletnie zagubiony, odczuwa wewnetrzną pustkę. Gdy styka się z nieznanym obszarem wiedzy pobudza go to do badań i obserwacji. Zwykle wycofuje się by dokładnie poznać interesującą go dziedzinę, z której wytwarza miód mądrości.

Odtrutka

Odtrutka jest to doświadczenie, które odczuwasz jako wewnętrzną śmierć. Jednak może ono spowodować rozwój twojego typu - może przynieść nowe życie.

Przyklad:
Obserwator (5) - odtrutka: Hojność

Odtrutką dla Obserwatora jest hojność. Polega ona na bezinteresownym dzielniu się swoją wiedzą z innymi ludzmi. Największa mądrość życiowa to pomaganie innym i tworzenie więzi.

Pseudoodtrutka

Pseudoodtrutka jest to doświadczenie, które z pozoru daje liczne korzyści. Jednak nie powoduje rozwoju osobowości - prowadzi na manowce.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudoodtrutka: Gromadzenie informacji

Pseudoodtrudką dla Obserwatora jest gromadzenie wiedzy. Stroni od ludzi, wystrzega się wszelkich więzów i zobowiązań. Czasami uparcie trwa w swoim odosobnieniu, a nawet czuje się samotny.

Złudzenie rzeczywistości

Złudzenie rzeczywistości jest to stan w którym najbardziej lubimy się znajdować. Ludzie są nim zaślepieni, nie zauważają utraty swojej prawdziwej godności i esencji.

Przyklad:
Obserwator (5) - złudzenie rzeczywistości: Obiektywizm

Obserwator uważa, że aby dobrze rozwiązywać problemy, które niesie życie należy być obiektywnym. Uważa, że jest to podstawowy warunek do poznania świata.

Samousprawiedliwienie

Samousprawiedliwenie jest to nieświadoma próba racjonalizacji i wytłumaczenia swojego zachowania. Ludzie posługują się nią, aby uśpić własną czujność, utwierdzić się w iluzji, oraz uniknąć konfrontacji z rzeczywistością.

Przyklad:
Obserwator (5) - samousprawiedliwienie: Znalazłem klucz do satysfakcji

Obserwator uważa, że znalazł klucz do satysfakcji. Jest przekonany, że gdyby inni ludzie używali rozumu tak jak on, wiele problemów świata zostało by rozwiązanych. Dewizą Obserwatora jest: Bądź rozważny i mądry.

Koncentracja na czasie

Koncentracja na czasie jest czynnikiem, który powoduje, że nadmiernie koncentrujesz sie na przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Koncentrujesz się na jednym okresie, a pomijasz inne, przez co pogłębiasz iluzję w której żyjesz.

Przyklad:
Obserwator (5) - koncentracja na czasie: Odwoływanie się do przeszłych doświadczeń

Obserwator nieustannie odwołuje się do przeszłości. Korzysta ze zdobytej wiedzy, z przeżytych doswiadczeń.

handmade grafika na ścianę do domu - obrazy