Typ 1 - Perfekcjonista Typ 2 - Dawca Typ 3 - Zdobywca Typ 4 - Indywidualista Typ 5 - Obserwator Typ 6 - Strażnik Typ 7 - Entuzjasta Typ 8 - Wojownik Typ 9 - Mediator lista typów

Typ 4 - Indywidualista
(Twórca, Ekscentryk, Tragiczny Romantyk, The Individualist)

4stosunek do życia: ograniczanie
rozwiązywanie problemów: wycofanie
priorytet zachowań:

emocje
dalej
intelekt
dalej
działanie
mistyfikacja: zarozumiałość (zazdrość)
pseudomistyfikacja: wyobcowanie
odtrutka: spokój ducha
pseudoodtrutka: autentyczność
złudzenie rzeczywistości: niepowtarzalność
samousprawiedliwienie: znalazłem źródło satysfakcji
koncentracja na: przeszłość
Przyciąga go to, co niedostępne. Tragiczny, smutny, artystyczny, wrażliwy. Skupiony na nieobecnym kochanku lub utracie przyjaciela. Indywidualista często jest artystą lub ekscentrykiem (oryginalnie się ubiera i zachowuje).

Indywidualista przez całe życie intensywnie przeżywa poczucie straty. Wydaje mu się, że w dzieciństwie był niekochany, odrzucony. Uważa, że w przeszłości popełnił błąd, który przekreślił jego szanse na szczęśliwe życie. Po rozwodzie nawet po wielu latach rozpamiętuje szczęśliwe chwile i przyczyny rozwodu. Po utracie pracy, często myśli, co by było gdyby tej pracy nie stracił, jaki wtedy byłby szczęśliwy. Nie potrafi pogodzić się z sytuacjami z przeszłości, wybaczyć sobie błędy i zaakceptować rzeczywistą sytuację. Jest to typowa dla niego koncentracja na przeszłości. Koncentruje się także na przyszłości. Czeka na idealnego partnera lub kochanka, wyobraża sobie, jaki będzie wtedy szczęśliwy. Podobnie jest z czekaniem na idealną pracę w przyszłości i wyobrażanie jej sobie ze wszystkimi szczegółami. Jednak po osiągnięciu celu przestaje on być nim zafascynowany. Indywidualista po ślubie z idealnym, wymarzonym partnerem zaczyna dostrzegać liczne wady partnera, których wcześniej nie dostrzegał nawet przez kilka lat. Powodem tego jest wyobrażanie sobie idealnego obrazu partnera. W konfrontacji z rzeczywistością idealny obraz partnera zostaje zastąpiony realną (posiadającą wady i zalety) osobą. Radzi sobie z tym problemem poprzez nie angażowanie się w związek całkowicie. Zawsze utrzymuje pewien bezpieczny dystans. Rzadko koncentruje się na teraźniejszości. Jego uwaga jest skierowana najczęściej w przyszłość i w przeszłość.

Indywidualiści to wielcy artyści, którzy całe życie poświęcają sztuce. Sztuka pozwala wyzwolić głębię uczuć, której nie potrafi inaczej wyrazić.

Częstym stanem u niego jest depresja i melancholia. Prowadzi to do charakterystycznych stylów życia:

  • hiperaktywność - przez cały czas angażuje się w jakieś przedsięwzięcia, kończy kursy, poznaje nowych ludzi. Skutkiem tego jest zwalczenie depresji.

  • depresja - indywidualista jest przekonany, że sytuacja jest beznadziejna i że nie potrafi sobie z nią poradzić.

  • okresy depresji i hiperaktywności na zmianę. Jeśli depresja jest zbyt duża zaczyna ją zwalczać.

Indywidualiści to świetni psycholodzy. Potrafią pomóc ludziom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Są to doskonali piosenkarze, malarze i tancerze.

Sławne osoby posiadające typ osobowości 4 - Indywidualista:
Alanis Morrisette, Bob Dylan, Maria Callas, Tennessee Williams, Annie Lennox, Prince, Michael Jackson

wypełnij test osobowości i poznaj swój numer enneagramu

Ograniczanie

Ograniczanie jest to uznanie świata za zagrożenie dla nas. Ludzie którzy mają stosunek do życia: ograniczanie starają się zmniejszyć świat tak aby mogli czuć się w nim bezpiecznie. Zwykle nie podejmują oni trudnych zadań i przez to nie wprowadzają w swoim życiu ryzykownych zmian. Pozwalają by decydowali za nich inni ludzie i okoliczności zewnętrzne. Są to ludzie którzy wolą płynąć z prądem zamiast zmagać się z życiem. Takie podejście do życia powoduje, że ludzie ci są przekonani, że nie mają żadnego wpływu na swoje życie. Uważają, że mogli by coś zmienić gdyby to otaczający ich świat się zmienił. Czyli na przykład: jak wygram w milion w dużym lotku to kupie sobie samochód, resztę pieniędzy wpłacę na konto i będę żył dostatnio do końca życia. Przez to zamiast naprawdę zacząć zarabiać pieniądze (założyć firmę lub pracować na czarno :-)) spokojnie przez całe życie skreślają liczby i czekają na wielką wygraną.

Ograniczanie oznacza, że naszym życiem kierują inni ludzie i okoliczności.

Wycofanie

Wycofanie jest sposobem rozwiązywania problemów u ludzi, którzy lubią samodzielnie podejmować decyzje i nie potrzebują nikogo do pomocy przy rozwiązywaniu swoich problemów. Często skazuje ich to na samotność. Raczej nie ufają innym ludziom a już na pewno nie wierzą, że inni ludzie mogą coś dla nich zrobić. Rzadko proszą kogoś o pomoc i są bardzo samodzielni. Rozwiązania problemu poszukują w sobie. Starają się sami znaleźć rozwiązanie. Poważna wadą takiego stylu życia jest samotność. Samotność nie polega jednak na braku żony lub męża, ale na braku dobrych znajomych, z którymi można wyjść na piwo.

Przyklad:
Można łatwo porównać typ Wojownik (8) z typem Obserwator (5). Jeśli Wojownik ma jakiś problem to stara się znaleźć kogoś, który może mu pomóc ten problem rozwiązać. Jeśli zwróci się z tym do Obserwatora to prawdopodobnie dojdzie między nimi do różnych konfliktów, a może nawet będą się wzajemnie denerwować. Obserwator chciałby dostać coś w zamian za poświęcony czas (najlepiej gotówkę). Obserwator nie rozwiązuje entuzjastycznie wszystkich problemów, z którymi ludzie do niego przyjdą, ponieważ sam rozwiązuje problemy zupełnie inaczej i innych ludzi nie potrzebuje. Oczywiście dobrym przyjaciołom pomaga zawsze, ale zwykle Obserwator uzyskuje od przyjaciół dużo informacji i po prostu miło spędza z nimi czas, co rekompensuje czas poświęcony na pomoc. Charakterystyczne dla Wojownika i obserwatora jest to, że typ Wojownik czegoś chce a Obserwator stara się uniknąć dodatkowej pracy i często mówi wprost, nie ma czasu. Oczywiście typ Wojownik jest wściekły!!!!

Obserwatorzy nie potrzebują akceptacji innych ludzi. Jeśli cię lubią to jest wspaniale, ale jeśli nie to i tak sobie poradzę!

Domeną wycofania jest samodzielność i świat wewnętrzny.

Ośrodek emocji

Odpowiada za związki z ludźmi, ze światem i z Bogiem. Ośrodek emocji powoduje, że zależy nam na dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Decyduje on czy dobrze się czujemy i czy jest dla nas ważne towarzystwo innych ludzi - przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Od ośrodka emocji zależy czy przejmujemy się opinią innych ludzi. Ośrodek emocji odpowiada za intuicję.

Celem ośrodka emocji są: scalanie, kontakty z ludźmi i transcendencja.

Funkcje to: związki, emocje, odczucia.

Ośrodek intelektu

Odpowiada za zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie. Odpowiada za zdobywanie wiedzy. Domeną ośrodka intelektu jest obiektywizm. Ośrodek intelektu odpowiada za analizowanie zdarzeń i sytuacji, w których się znajdujemy. Dzięki niemu ludzie potrafią przez kilka godzin liczyć ekonomię dla swojej firmy. Dzięki niemu ludzie potrafią wytrwale zdobywać wiedzę, np. część studentów chodzi na wszystkie wykłady ponieważ zdobywanie wiedzy odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę i sprawia im dużo przyjemności.

Celem ośrodka intelektu są: wizja, świadomość, prawda o rzeczywistości.

Funkcje to: myślenie, przewidywanie, decydowanie

Ośrodek działania

Odpowiada za formułowanie celów i wprowadzanie ich w życie. Ośrodek działania powoduje, że ludzie myślą o przetrwaniu i bezpieczeństwie. Powoduje on, że ludzie cenią sobie władzę i możliwość kształtowania rzeczywistości. Odpowiada on za władzę nad innymi ludźmi. Jeśli kiedykolwiek zupełnie spontanicznie narzuciłeś komuś swoje zdanie (które twoim zdaniem na pewno jest lepsze) użyłeś wtedy ośrodka działania. Chodzi tu jednak o reakcje spontaniczną - czyli instynkt, a nie dyskusję z kimś polegającą na używaniu przemyślanych i logicznych argumentów. W swoim życiu spotkałem się wielokrotnie z osobami o dominującym ośrodku działania. Często zupełnie naturalnie stają się przywódcami grupy ludzi, ale moje wrażenie jest takie, że dąźą do realizacji swoich celów kompletnie nie licząc się z innymi (typ nr 8: Władca).

Celem ośrodka działania są: ruch, postęp, zmiana, realizacja

Funkcje to: reakcje spontaniczne, bezpieczeństwo, istnienie.

Mistyfikacja

Mistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje, że czujesz się panem sytuacji. W rzeczywistości jednak niczego nie osiągnąłeś.

Przyklad:
Obserwator (5) - mistyfikacja: Poczucie wyższości (chciwość)

Mistyfikacja przejawia się u Obserwatora poczuciem wyższości. Jest ona powiększana przez główne uzależnienie Obserwatora: chciwość, rządza posiadania wiedzy i informacji. Obserwator uważa, że zdobywanie wiedzy to główne i najważniejsze zadania człowieka. Każde inne podejście do życia uważa za gorsze.

Pseudomistyfikacja

Pseudomistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje że czujesz się bez szans. Jednak zmierzenie się z nim może spowodować rozwój twojego typu - otworzyć drogę na wolność.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudomistyfikacja: Poczucie pustki

Jeśli Obserwator nie ma wszystkich potrzebnych informacji - czegoś nie wie i nie jest samowystarczalny - czuje się kompletnie zagubiony, odczuwa wewnetrzną pustkę. Gdy styka się z nieznanym obszarem wiedzy pobudza go to do badań i obserwacji. Zwykle wycofuje się by dokładnie poznać interesującą go dziedzinę, z której wytwarza miód mądrości.

Odtrutka

Odtrutka jest to doświadczenie, które odczuwasz jako wewnętrzną śmierć. Jednak może ono spowodować rozwój twojego typu - może przynieść nowe życie.

Przyklad:
Obserwator (5) - odtrutka: Hojność

Odtrutką dla Obserwatora jest hojność. Polega ona na bezinteresownym dzielniu się swoją wiedzą z innymi ludzmi. Największa mądrość życiowa to pomaganie innym i tworzenie więzi.

Pseudoodtrutka

Pseudoodtrutka jest to doświadczenie, które z pozoru daje liczne korzyści. Jednak nie powoduje rozwoju osobowości - prowadzi na manowce.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudoodtrutka: Gromadzenie informacji

Pseudoodtrudką dla Obserwatora jest gromadzenie wiedzy. Stroni od ludzi, wystrzega się wszelkich więzów i zobowiązań. Czasami uparcie trwa w swoim odosobnieniu, a nawet czuje się samotny.

Złudzenie rzeczywistości

Złudzenie rzeczywistości jest to stan w którym najbardziej lubimy się znajdować. Ludzie są nim zaślepieni, nie zauważają utraty swojej prawdziwej godności i esencji.

Przyklad:
Obserwator (5) - złudzenie rzeczywistości: Obiektywizm

Obserwator uważa, że aby dobrze rozwiązywać problemy, które niesie życie należy być obiektywnym. Uważa, że jest to podstawowy warunek do poznania świata.

Samousprawiedliwienie

Samousprawiedliwenie jest to nieświadoma próba racjonalizacji i wytłumaczenia swojego zachowania. Ludzie posługują się nią, aby uśpić własną czujność, utwierdzić się w iluzji, oraz uniknąć konfrontacji z rzeczywistością.

Przyklad:
Obserwator (5) - samousprawiedliwienie: Znalazłem klucz do satysfakcji

Obserwator uważa, że znalazł klucz do satysfakcji. Jest przekonany, że gdyby inni ludzie używali rozumu tak jak on, wiele problemów świata zostało by rozwiązanych. Dewizą Obserwatora jest: Bądź rozważny i mądry.

Koncentracja na czasie

Koncentracja na czasie jest czynnikiem, który powoduje, że nadmiernie koncentrujesz sie na przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Koncentrujesz się na jednym okresie, a pomijasz inne, przez co pogłębiasz iluzję w której żyjesz.

Przyklad:
Obserwator (5) - koncentracja na czasie: Odwoływanie się do przeszłych doświadczeń

Obserwator nieustannie odwołuje się do przeszłości. Korzysta ze zdobytej wiedzy, z przeżytych doswiadczeń.

handmade grafika na ścianę do domu - obrazy