Typ 1 - Perfekcjonista Typ 2 - Dawca Typ 3 - Zdobywca Typ 4 - Indywidualista Typ 5 - Obserwator Typ 6 - Strażnik Typ 7 - Entuzjasta Typ 8 - Wojownik Typ 9 - Mediator lista typów

Typ 5 - Obserwator
(Intelektualista, Myśliciel, The Investigator)

5stosunek do życia: zdobywanie
rozwiązywanie problemów: wycofanie
priorytet zachowań:

intelekt
dalej
emocje
dalej
działanie
mistyfikacja: poczucie wyższości (chciwość)
pseudomistyfikacja: poczucie pustki
odtrutka: hojność
pseudoodtrutka: pracowitość
złudzenie rzeczywistości: obiektywizm
samousprawiedliwienie: znalazłem klucz do satysfakcji
koncentracja na: przeszłość
Obserwator utrzymuje emocjonalny dystans wobec innych. Chroni swoją prywatność i nie angażuje się. Często obywa się bez kogoś, co stanowi dla niego obronę przed zaangażowaniem. Zobowiązania i cudze potrzeby wyczerpują go. Jest oderwany od ludzi, uczuć i rzeczy.

Obserwator potrzebuje okresów samotności. W tym czasie może wracać do wcześniejszych wydarzeń, aby je na nowo przeżywać i cieszyć się nimi. W czasie rozmowy z drugim człowiekiem potrafi całkowicie stłumić swoje emocje. Rozmowa odbywa się na poziomie intelektualnym. Wraca do tej rozmowy, gdy jest sam. Nie lubi podejmować zobowiązań. Nie zależy mu na kierowaniu przedsięwzięciem, ani na zdobywaniu władzy. Pragnie być niezaangażowany i mieć możliwość odwrotu. Odpowiada mu rola doradcy a nie szefa. Obserwatorzy są samotnikami. Maja wąskie grono przyjaciół. Są samowystarczalni. Nie potrzebują innych ludzi do rozwiązywania swoich problemów. Dobrze czują się w samotności. Analizują wtedy zdobyta wiedzę i mogą wracać do wcześniejszych wydarzeń. Starają się zdobyć jak najwięcej informacji o przyszłych sytuacjach. Przykładowo, jeśli obserwator wybiera się na przyjęcie, stara się wcześniej poznać listę gości.

Obserwator bardzo ceni swój czas. Nie lubi jak inni ludzie przychodzą do niego ze swoimi problemami i zlecają mu ich rozwiązywanie. Zdobywa wiedzę przez całe życie. Świadomość tego, że jest specjalistą w jakiejś dziedzinie, daje mu poczucie bezpieczeństwa.

W miejscach publicznych często chowa się za pozą. Stara się wtopić w tłum. Raczej przysłuchuje się innym rozmowom, niż znajduje się w centrum uwagi. W rzeczywistości, nikt może nie wiedzieć, co obserwator naprawdę myśli. Nie uczestniczy aktywnie w przyjęciu, ale stara się obserwować, co się wokół niego dzieje. Nie okazuje emocji, gdy jest wśród ludzi. Jednak, gdy jest sam, na nowo analizuje przeżyte wydarzenia i wtedy uwalnia emocje.

Obserwatorzy niekiedy są skąpi. Niechętnie poświęcają innym swój czas. W restauracji nie lubią fundować znajomym obiadu. Uważają, że każdy powinien płacić za siebie. Wolą pomnażać swój majątek, niż korzystać z życia. Nawet bardzo bogaci, nie trwonią pieniędzy i starają się oszczędzać.

Najlepszy zawód dla obserwatora to: psycholog, naukowiec, badacz, programista komputerowy.

Sławne osoby posiadające typ osobowości 5 - Obserwator:
Albert Einstein, Bill Gates, John Lennon, Agatha Christie, Vincent Van Gogh

wypełnij test osobowości i poznaj swój numer enneagramu

Zdobywanie

Zdobywanie polega na próbie podporządkowywania sobie rzeczywistości. Zdobywanie umożliwia podejmowanie się trudnych zadań, przezwyciężanie wszelkich trudności. Ludzie, którzy mają stosunek do życia: zdobywanie nie czują się przytłoczeni rzeczywistością. Mają oni duże poczucie bezpieczeństwa, które pozwala im na swobodne działanie. Ludzie ci podporządkowują sobie rzeczywistość, kreują swoje życie tak, aby im ono odpowiadało korzystając z inteligenci ośrodka głównego.

Zdobywanie oznacza, że samemu kieruje się własnym życiem.

Wycofanie

Wycofanie jest sposobem rozwiązywania problemów u ludzi, którzy lubią samodzielnie podejmować decyzje i nie potrzebują nikogo do pomocy przy rozwiązywaniu swoich problemów. Często skazuje ich to na samotność. Raczej nie ufają innym ludziom a już na pewno nie wierzą, że inni ludzie mogą coś dla nich zrobić. Rzadko proszą kogoś o pomoc i są bardzo samodzielni. Rozwiązania problemu poszukują w sobie. Starają się sami znaleźć rozwiązanie. Poważna wadą takiego stylu życia jest samotność. Samotność nie polega jednak na braku żony lub męża, ale na braku dobrych znajomych, z którymi można wyjść na piwo.

Przyklad:
Można łatwo porównać typ Wojownik (8) z typem Obserwator (5). Jeśli Wojownik ma jakiś problem to stara się znaleźć kogoś, który może mu pomóc ten problem rozwiązać. Jeśli zwróci się z tym do Obserwatora to prawdopodobnie dojdzie między nimi do różnych konfliktów, a może nawet będą się wzajemnie denerwować. Obserwator chciałby dostać coś w zamian za poświęcony czas (najlepiej gotówkę). Obserwator nie rozwiązuje entuzjastycznie wszystkich problemów, z którymi ludzie do niego przyjdą, ponieważ sam rozwiązuje problemy zupełnie inaczej i innych ludzi nie potrzebuje. Oczywiście dobrym przyjaciołom pomaga zawsze, ale zwykle Obserwator uzyskuje od przyjaciół dużo informacji i po prostu miło spędza z nimi czas, co rekompensuje czas poświęcony na pomoc. Charakterystyczne dla Wojownika i obserwatora jest to, że typ Wojownik czegoś chce a Obserwator stara się uniknąć dodatkowej pracy i często mówi wprost, nie ma czasu. Oczywiście typ Wojownik jest wściekły!!!!

Obserwatorzy nie potrzebują akceptacji innych ludzi. Jeśli cię lubią to jest wspaniale, ale jeśli nie to i tak sobie poradzę!

Domeną wycofania jest samodzielność i świat wewnętrzny.

Ośrodek intelektu

Odpowiada za zdobywanie informacji o otaczającym nas świecie. Odpowiada za zdobywanie wiedzy. Domeną ośrodka intelektu jest obiektywizm. Ośrodek intelektu odpowiada za analizowanie zdarzeń i sytuacji, w których się znajdujemy. Dzięki niemu ludzie potrafią przez kilka godzin liczyć ekonomię dla swojej firmy. Dzięki niemu ludzie potrafią wytrwale zdobywać wiedzę, np. część studentów chodzi na wszystkie wykłady ponieważ zdobywanie wiedzy odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę i sprawia im dużo przyjemności.

Celem ośrodka intelektu są: wizja, świadomość, prawda o rzeczywistości.

Funkcje to: myślenie, przewidywanie, decydowanie

Ośrodek emocji

Odpowiada za związki z ludźmi, ze światem i z Bogiem. Ośrodek emocji powoduje, że zależy nam na dobrych stosunkach z innymi ludźmi. Decyduje on czy dobrze się czujemy i czy jest dla nas ważne towarzystwo innych ludzi - przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Od ośrodka emocji zależy czy przejmujemy się opinią innych ludzi. Ośrodek emocji odpowiada za intuicję.

Celem ośrodka emocji są: scalanie, kontakty z ludźmi i transcendencja.

Funkcje to: związki, emocje, odczucia.

Ośrodek działania

Odpowiada za formułowanie celów i wprowadzanie ich w życie. Ośrodek działania powoduje, że ludzie myślą o przetrwaniu i bezpieczeństwie. Powoduje on, że ludzie cenią sobie władzę i możliwość kształtowania rzeczywistości. Odpowiada on za władzę nad innymi ludźmi. Jeśli kiedykolwiek zupełnie spontanicznie narzuciłeś komuś swoje zdanie (które twoim zdaniem na pewno jest lepsze) użyłeś wtedy ośrodka działania. Chodzi tu jednak o reakcje spontaniczną - czyli instynkt, a nie dyskusję z kimś polegającą na używaniu przemyślanych i logicznych argumentów. W swoim życiu spotkałem się wielokrotnie z osobami o dominującym ośrodku działania. Często zupełnie naturalnie stają się przywódcami grupy ludzi, ale moje wrażenie jest takie, że dąźą do realizacji swoich celów kompletnie nie licząc się z innymi (typ nr 8: Władca).

Celem ośrodka działania są: ruch, postęp, zmiana, realizacja

Funkcje to: reakcje spontaniczne, bezpieczeństwo, istnienie.

Mistyfikacja

Mistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje, że czujesz się panem sytuacji. W rzeczywistości jednak niczego nie osiągnąłeś.

Przyklad:
Obserwator (5) - mistyfikacja: Poczucie wyższości (chciwość)

Mistyfikacja przejawia się u Obserwatora poczuciem wyższości. Jest ona powiększana przez główne uzależnienie Obserwatora: chciwość, rządza posiadania wiedzy i informacji. Obserwator uważa, że zdobywanie wiedzy to główne i najważniejsze zadania człowieka. Każde inne podejście do życia uważa za gorsze.

Pseudomistyfikacja

Pseudomistyfikacja jest to doświadczenie, które powoduje że czujesz się bez szans. Jednak zmierzenie się z nim może spowodować rozwój twojego typu - otworzyć drogę na wolność.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudomistyfikacja: Poczucie pustki

Jeśli Obserwator nie ma wszystkich potrzebnych informacji - czegoś nie wie i nie jest samowystarczalny - czuje się kompletnie zagubiony, odczuwa wewnetrzną pustkę. Gdy styka się z nieznanym obszarem wiedzy pobudza go to do badań i obserwacji. Zwykle wycofuje się by dokładnie poznać interesującą go dziedzinę, z której wytwarza miód mądrości.

Odtrutka

Odtrutka jest to doświadczenie, które odczuwasz jako wewnętrzną śmierć. Jednak może ono spowodować rozwój twojego typu - może przynieść nowe życie.

Przyklad:
Obserwator (5) - odtrutka: Hojność

Odtrutką dla Obserwatora jest hojność. Polega ona na bezinteresownym dzielniu się swoją wiedzą z innymi ludzmi. Największa mądrość życiowa to pomaganie innym i tworzenie więzi.

Pseudoodtrutka

Pseudoodtrutka jest to doświadczenie, które z pozoru daje liczne korzyści. Jednak nie powoduje rozwoju osobowości - prowadzi na manowce.

Przyklad:
Obserwator (5) - pseudoodtrutka: Gromadzenie informacji

Pseudoodtrudką dla Obserwatora jest gromadzenie wiedzy. Stroni od ludzi, wystrzega się wszelkich więzów i zobowiązań. Czasami uparcie trwa w swoim odosobnieniu, a nawet czuje się samotny.

Złudzenie rzeczywistości

Złudzenie rzeczywistości jest to stan w którym najbardziej lubimy się znajdować. Ludzie są nim zaślepieni, nie zauważają utraty swojej prawdziwej godności i esencji.

Przyklad:
Obserwator (5) - złudzenie rzeczywistości: Obiektywizm

Obserwator uważa, że aby dobrze rozwiązywać problemy, które niesie życie należy być obiektywnym. Uważa, że jest to podstawowy warunek do poznania świata.

Samousprawiedliwienie

Samousprawiedliwenie jest to nieświadoma próba racjonalizacji i wytłumaczenia swojego zachowania. Ludzie posługują się nią, aby uśpić własną czujność, utwierdzić się w iluzji, oraz uniknąć konfrontacji z rzeczywistością.

Przyklad:
Obserwator (5) - samousprawiedliwienie: Znalazłem klucz do satysfakcji

Obserwator uważa, że znalazł klucz do satysfakcji. Jest przekonany, że gdyby inni ludzie używali rozumu tak jak on, wiele problemów świata zostało by rozwiązanych. Dewizą Obserwatora jest: Bądź rozważny i mądry.

Koncentracja na czasie

Koncentracja na czasie jest czynnikiem, który powoduje, że nadmiernie koncentrujesz sie na przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Koncentrujesz się na jednym okresie, a pomijasz inne, przez co pogłębiasz iluzję w której żyjesz.

Przyklad:
Obserwator (5) - koncentracja na czasie: Odwoływanie się do przeszłych doświadczeń

Obserwator nieustannie odwołuje się do przeszłości. Korzysta ze zdobytej wiedzy, z przeżytych doswiadczeń.

handmade grafika na ścianę do domu - obrazy